Uvažujete nad tým, do akého štýlu ladiť interiér? Byt plný vázičiek, ozdôbok a vintage kvietkovaných vzorov na vás pôsobí málo vzdušne. Na druhej strane sa ponúka absolútny moderný minimalizmus: čisté línie, lesklé povrchy, čo je zasa na váš vkus príliš sterilné. V tom prípade asi hľadáte zlatý stred. Niečo jednoduché, čo má dušu. Možno vás očarí práve škandinávsky štýl. Ak sa o ňom chcete dozvedieť niečo viac, prineste si šálku horúceho čaju. Zabaľte sa do mäkkej deky, stlmte svetlo, zapáľte sviečku a pokojne vychutnajte tabličku dobrej čokolády. Len tak sa totiž naladíte na vlnu hygge, z ktorej nielen tento štýl zariaďovania, ale i celého spôsobu života severanov vychádza.


Predstavte si interiér, z ktorého na vás dýcha teplo domova, ale zároveň máte pocit voľnosti z dostatku priestoru. Žiadne krikľavé farby, veľké lesklé plochy či priveľa ozdôb. Farby sú tlmené ale jasné, materiály vizuálne jednoduché a príjemné. Všade je veľa svetelných zdrojov, doplnky sú ladené v jednom štýle a sú použité skôr stroho. Kusové koberce, deky, vankúše, sviečky, košíky, knižnice, izbové rastliny. Vitajte v škandinávskom interiéri. Cítite sa už teraz hyggelig? (pozn.: spokojne, príjemne, na tom správnom mieste)

zariadenie v skandinavskom style, hygge interier, hygge styl byvania
Kombinácia dreva, bielej farby a vrstvenia tkanín zabezpečí nielen zaujímavý vzhľad miestnosti, ale i  „hyggelig“ pocit 

História

Škandinávsky štýl bývania má svoje korene v 30. rokoch minulého storočia. Jeho vznik spája päť severských krajín: Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko a Švédsko. Škandinávsky nábytok a doplnky boli prvýkrát odprezentované pod týmto názvom na výstave Triennale di Milano v roku 1947, kde vyvolali doslova senzáciu. Výstava sa z Európy následne ako roadshow presunula v rokoch 1954 až 1957 do Spojených štátov a Kanady. Ako protiklad života a štýlu vtedajšej Európy našiel škandinávsky dizajn hneď svojich stúpencov a obdivovateľov na miestach po celom svete.

skandinavsky styl kuchyne, skandinavska kuchyna, skandinavsky dizajn v kuchyni
Škandinávsky štýl sa dokonale hodí i do kuchyne

Základné “pravidlá”

Tento dizajn nemá jednoznačné pravidlá, čo sa nábytku a konkrétnych doplnkov týka. Do škandinávskeho štýlu môžete pokojne zaodieť rustikálny interiér, ale i minimalistické vybavenie. Vo všeobecnosti sa však dá tvrdiť, že tento typ zariaďovania stojí na týchto šiestich pilieroch:

1. Funkcionalita podporuje dizajn

Nábytok nemá byť len estetický, ale i funkčný. Pohodlie, úspora priestoru a premyslené riešenia – žitok je pre severanov dôležitý. Krásna moderná sedačka? Čo s ňou, keď je nepohodlná. Radšej použiť osvedčenú jednofarebnú klasiku skombinovanú so zaujímavými dekami, vankúšmi či prehozmi tak, aby nám bolo vždy príjemne, než zvoliť excentrický módny výstrelok, na ktorom si ledva posedí návšteva.

2. Čisté línie nadovšetko

Na detailoch záleží. To však neznamená, že musia byť všade, kam oko dovidí. Detaily, ozdoby a dekorácie vedia v tomto štýle narobiť viac škody ako úžitku. Nič vizuálne ťažké a zložité. Len jednoduchosť, pohodlie a striedme umiestnenie tých správnych doplnkov. Ideálne ak spolu navzájom ladia a kontrastne dopĺňajú ostatné jednoduché plochy. Stavte na svietniky jedného štýlu, izbové rastliny v závesných kvetináčoch, knihy, podušky a vizuálne jednotné grafiky či plagáty na stenách.

zariadenie skandinavskej obyvacky, obyvacka v skandinavskom style, obyvacka skandinavsky styl
Menej je viac. To sa však netýka vankúšov a sviečok typický škandinávsky štýl obývačky.

3. Svetlé farby oslnia

Je to logické – denného svetla a slnečných lúčov veru severania počas roka veľa nemajú. Práve preto sú ich interiéry svetlé a vzdušné. Biela farba je absolútna povinnosť, od stien, cez nábytok, niekedy až po bledo ladené podlahy. Sivé a krémové tóny na doplnkoch, výraznejšie, ako žltá, pastelovo ružová či napríklad tmavozelená len v malej miere na „rozbitie“ v podobe zopár kusov dekorácií. Typická je aj fínska klasika – kombinácia čiernej a bielej, ktorá nikdy neomrzí.

4. Drevo je základ

Škandinávci žijú spätí s drsnou prírodou. Niet divu, že ju začleňujú i do svojich príbytkov. Precízne spracované výrobky z dreva sú základom každej domácnosti. Nábytok či jeho časti, podlahy, dekorácie. Tam sa ukáže najkrajšie. Najlepšou voľbou je použitie svetlejšieho odtieňa dreva. Veľmi pekný efekt sa však dá docieliť i natretím tmavšieho typu bledou farbou. A čo k drevu? Predsa textílie, sklo a kov!

drevo v kupelni, drevena kupelna, skandinavska kupelna
Drevo si nájde svoje miesto všade. Dokonca i v kúpeľni.

5. Koberce? Radšej viac malých než jeden veľký

Keď je základom krásna drevená podlaha, prečo ju skrývať pod koberec? Voľte len menšie koberčeky, ideálne z tkaniny, prípadne menšie biele kožušinky, ktoré nechajú vyniknúť podlahu, no zároveň priestor zútulnia.

6. Budiš svetlo!

Mnoho svetelných zdrojov. Nájsť správne svetlo pre správny moment je pre severanov veľmi podstatné. Preto do svojich domovov vždy umiestňujú rôzne typy osvetlení. To, čo ich spája, je farba – teplé svetlo upokojuje. Malé roztomilé svetielka, samostatne stojace lampy, zaujímavé tienidlá na stropných lampách, industriálne pôsobiace žiarovky a mnoho sviečok. Každá miestnosť má mať viac zdrojov svetla na výber.

skandinavske svetla, svietidla hygge, osvetlenie skandinavsky styl
Jedno centrálne osvetlenie? V škandinávskom štýle určite nie! 

Tak ešte raz rýchle zhrnutie:

navod skandinavsky styl, tipy na skandinavske zariadenie, ako zariadit skandinavsky byt
Rýchly návod ako zariadiť byt v škandinávskom štýle

Tento štýl možno využiť pre akúkoľvek z izieb. Veľmi svedčí kuchyni, jedálni či obývačke. Spálňa ním taktiež nepohrdne a výborne osvieži aj kúpeľňu či dokonca balkón. V ideálnom prípade doň „zaodejete“ celý byt. Ak to však vaša momentálna situácia nedovoľuje, vyberte si pre jeho využitie takú izbu, v ktorej radi trávite veľa času. Škandinávsky dizajn interiéru totiž kráča ruka v ruke s hygge – životným štýlom založeným na pohode, radosti, uvoľnení a na pocitoch pohodlia, tepla a lásky. No a presne tieto pocity vás zaplavia, keď budete pozerať na svoj nový byt v škandinávskom štýle.

Ďalšie články
Moderné zariadenie bytu: rustikálny štýl

Pri vstupe do domu zariadenom v rustikálnom štýle máte pocit, akoby ste tam bývali roky. Rustikálny štýl v interiéri je Read more

Nájom, prenájom alebo podnájom – aké sú medzi nimi rozdiely?

Pojmy ako „nájom“, „prenájom“ a „podnájom“ sú pre mnohých ľudí na prvý pohľad rovnocenné a zameniteľné. Rozdiely medzi nimi sú Read more

Moderné zariadenie bytu: retro

Žltý umakartový stôl a háčkované dečky na policiach masívneho sekretára? Ale kdeže, retro zariadenie môže byť šik, originálne a vkusné, Read more

Do podnájmu so zvieraťom? S čím je dobré počítať pri hľadaní nového bývania

Rodinu bez domáceho miláčika by ste dnes na Slovensku hľadali už ťažko. Pes, mačka, morské prasiatko alebo iné zvieratko sú Read more