Sú ľudia, ktorí si byt zariadia s pomocou šikovného dizajnéra. Potom takí, ktorí majú prirodzený talent a sami si interiér navrhnú tak, že vyzerá dokonale a pôsobí funkčne. No a tí ostatní potrebujú len trochu pomôcť, aby to zvládli svojpomocne. Ak sa radíte do poslednej skupiny, niekoľko týždňov už bezmocne vyhľadávate pravidlá interiérového dizajnu a v konečnom dôsledku ste viac zmätení, než správne nasmerovaní, nezúfajte. S naším prehľadným zoznamom pravidiel a praktickým návodom, ako na bytový dizajn, proces zariaďovania interiéru určite zvládnete.

Tak ste si tľapli a byt je váš. Máte za sebou všetky praktické záležitosti ohľadom kúpy a teraz konečne prichádza to vzrušujúce obdobie, keď bude vašou úlohou spraviť z tohto priestoru domov. To značí jediné – zariadiť byt tak, aby spĺňal vaše potreby a zároveň ste sa v ňom cítili príjemne. Už počas prvých prehliadok ste fantazírovali o tom, aký gauč by sa hodil do takto veľkej obývačky a ako pekne by sa vynímal nejaký abstraktný obraz na stene vstupnej haly… V ten moment ste sa cítili ako perfektný interiérový dizajnér. Zrazu je to však reálne a vy pomaly zažívate prvé záchvevy neistoty. Bude to tak naozaj dobré? Uletieť si alebo zostať konzervatívne pri zemi? Nechať sa len jemne inšpirovať z rôznych zdrojov či nájsť konkrétny návrh a ten sa snažiť verne zrealizovať u seba doma? Priznajme si, najatie bytového dizajnéra je dobrým krokom – teda, ak ste s jeho prácou dokonale stotožnení a zároveň ste schopní si takúto službu dovoliť. Čo však v prípade, že byt potrebujete zariadiť svojpomocne? S naším návodom ako na interiérový dizajn, ktorý bude pôsobiť funkčne i esteticky sa vám to určite podarí. 

Interiérový dizajn a jeho základné pravidlá

Na začiatok je potrebné mať na pamäti zopár princípov, podľa ktorých dizajnéri bežne postupujú a o existencii ktorých laici, naopak, často ani netušia. Sú nimi nasledovné: priestor, rovnováha, dôraz, rytmus a jednota.

1.  Priestor

Samozrejme, že sa bytový dizajn zaoberá práve umiestnením jednotlivých prvkov zariadenia do priestoru. Nad priestorom sa je však potrebné zamyslieť ešte predtým, než so samotným zariaďovaním začnete. Prvým krokom je definícia priestoru. Tá spočíva v trojrozmernom vymeraní miestnosti a zakreslení elevácie stien. Následne je potrebné určiť veľkosť a charakter miestností – ktorá z izieb je prechodná, ktorá malá a ktorá, naopak, veľkosťou dominantná? Je niektorá z miestností podkrovná či inak asymetricky riešená? Zamerajte sa na prednosti a nedostatky jednotlivých priestorov a pouvažujte, či sa v nich nenachádza niečo historicky či architektonicky hodnotné, z čoho by sa pri ďalšom plánovaní dalo ťažiť. Niekedy sa napríklad pri rekonštrukcii odkryjú nádherné pôvodné stropné trámy či zachovalé drevené podlahy. Takáto náhoda potom môže zmeniť celý pôvodný plán ďalšieho postupu, keďže z objaveného prvku sa právom stane dominanta priestoru, ktorej treba podriadiť celé ďalšie usporiadanie. Zamyslite sa tiež nad tým, aký je výhľad na miestnosť zo vstupnej polohy, koľko okien sa tu nachádza a aké svetlo cez ne dopadá. Pre ďalšie zariaďovanie je kľúčové poznať typ svetla – teplé či studené, aby sme vedeli pracovať s použitím farieb i typov svietidiel. Nemenej dôležitým krokom nášho prvotného prieskumu priestoru by malo byť zistenie polohy potrubí a elektrických rozvodov. Znie to ako samozrejmosť, no mnoho ľudí sa v nadšení z kreatívneho procesu zariaďovania zabudne týmito základnými technickými záležitosťami zaoberať, čo potom v dôsledku nemusí priniesť dobrý dojem z výsledného efektu.

2. Rovnováha

Nie je žiadnym tajomstvom, že akékoľvek vizuálne dielo, ktorému chýba rovnováha, pôsobí na recipienta rušivo až chaoticky. Ľudskému oku prirodzene imponuje harmónia, pravidelnosť a poriadok. Netreba na to zabúdať ani pri zariaďovaní –  dbajte na adekvátne rozloženie prvkov v interiéri. V tejto súvislosti je dobré poznať tri spôsoby docielenia rovnováhy :

  • symetrický 
  • asymetrický  
  • radiálny 

Symetria predstavuje formálne zrkadlové usporiadanie prvkov pozdĺž stredovej osi. V praxi to predstavuje napríklad dve rovnaké kreslá oddelené stolíkom, od ktorého sa obe nachádzajú v rovnakej vzdialenosti. Takéto usporiadanie pôsobí harmonicky, pokojne, prináša pocit bezpečia. 

Pri asymetrii do priestoru umiestňujeme nepárny počet rôznorodých prvkov – predmety rozličných tvarov, typov, farieb a textúr sú použité v priestore bez duplikácie, no napriek tomu sa zdajú byť vo vizuálnej rovnováhe. Takýmto usporiadaním vnesieme do priestoru dynamiku a hravosť – je síce náročnejšie, no vo výsledku veľmi efektné. 

Radiálny spôsob rovnováhy spočíva v usporiadaní predmetov okolo centrálneho bodu –  a to smerom von či dovnútra. Jeho výskyt je menej častý, pretože v dnešnej dobe sa máloktoré domy pýšia kruhovými miestnosťami. Tento spôsob však nachádzame napríklad v umiestnení stoličiek okolo kruhového stola. Vo výsledku použitie takéhoto typu rozmiestnenia pôsobí veľkolepo a príťažlivo.

Poznáte pravidlo tretín? Ide o kompozíciu usporiadaného interiéru, ktorá sa opiera o princíp delenia priestoru na tretiny – horizontálne i vertikálne. Na základe toho by mali najdôležitejšie prvky kompozície spadať na línie medzi nimi, výsledkom čoho je vizuálne zaujímavejšia a harmonickejšia kompozícia, než keby boli objekty usporiadané rovnomerne v strede. Vo všeobecnosti ľudia zvyknú považovať predmety usporiadané do trojíc za príťažlivejšie a zapamätateľnejšie ako iné počty objektov.

Toto pravidlo následne uplatňujeme v rôznych aspektoch dizajnu – od usporiadania políc, veľkosti koberca až po výber farieb. Odporúča sa, aby ste pre jednotlivé miestnosti zvolili tri farby v rozložení 60-30-10. Dominantná farba bude tým pádom tvoriť 60% miestnosti, sekundárna 30% a doplnky v tretej, najvýraznejšej farbe, by mali tvoriť zvyšných 10%.  

3. Dôraz

Každá izba má svoje tzv. ohniskové miesto. Je to bod, ktorý okamžite upúta pozornosť. Pokiaľ si nie ste istý, čím pri zariaďovaní bytu začať, nájsť ohnisko by mohlo byť základom. Nachádza sa v miestnosti veľké okno či krb? Výborne, máte vyhraté. Ak však v interiéri nevidíte nič, čo je možné prirodzene považovať za pozornosť pútajúce, nezúfajte, ohnisko miestnosti ľahko vytvoríte i dodatočne. Natretím či otapetovaním jednej steny výraznou farbou alebo vzorom, umiestnením veľkého zrkadla, zaujímavého obrazu či nadrozmernej knižnice na jednu zo stien docielite požadovaný výsledok. Akonáhle máte v izbe ohniskové miesto, umiestňujte do jeho zóny dekorácie a zvyšok izby zariaďte skôr minimalisticky.

4. Rytmus

Podobne ako v hudbe, aj pri pohľade na interiér by ste mali vnímať isté pravidelné opakovanie prvkov bez toho, aby vás nejaký z nich priveľmi rušil. Tento plynulý vizuálny tok býva označovaný ako rytmus. Miestnosť však nemá pôsobiť fádne – úlohou rytmu v interiéri je zosúladiť jednotlivé prvky tak, aby sa v nich príjemne striedali rôzne tvary, farby a materiály, pričom si však toto striedanie zachová pravidelnosť a vytvorí tak istú vizuálnu harmóniu, ktorá je jednoduchá na spracovanie. Rytmus možno docieliť: 

  • opakovaním (prvok sa opakuje v svojej štruktúre, farbe či veľkosti), 
  • stupňovaním (usporiadanie predmetov podľa veľkosti), 
  • striedaním (striedanie rôznych prvkov podľa pravidelného vzorca).

5. Jednota

Celkový ráz interiéru vytvára každý jeho prvok, preto by ste nikdy nemali do interiéru umiestňovať predmety len preto, že “je tu ešte miesto”. Každý z prvkov má svoju úlohu v kombinácii s ostatnými. Je preto potrebné medzi nimi vytvoriť istý vizuálny vzťah, keď prvky spoločne pracujú na vytvorení harmonického celku – dosiahnutí jednoty. Objekty by preto mali byť nejakou vlastnosťou (farba, materiál, tvar) vzájomne prepojené a organizované – tak docielime integritu a celistvosť daného priestoru. 

Toľko k teórii. Ako však tieto poznatky preniesť do praxe? V nasledujúcej časti článku vám prinášame prehľad najčastejších chýb, ktorých sa ľudia v snahe o DIY bytový dizajn dopúšťajú a tiež návod na to, ako krok po kroku pri zariaďovaní správne postupovať.

Tu je 8 najčastejších chýb a návod, ako sa im vyhnúť:

Chyba: Nevnímate interiér ako celok

Každý pes – iný väz. Kuchyňa je síce už staršia drevená, ale zachovalá, takže tú meniť nebudete. Kúpeľňa bola pred pár rokmi rekonštruovaná do štýlu art deco. Inak sa vám páčia útulné minimalistické obývačky v škandinávskom štýle, ale jedna z dcér má rada provance, takže jedna detská bude v tomto štýle. Druhú zariadite narýchlo lacnými doplnkami – veď o pár rokov vyrastie i druhá z dcér a vy budete musieť zasa prerábať… Stop! Váš byt je celok. To, že v jednej miestnosti máte podlahu a v druhej parkety je normálne, no fakt, že prechádzka bytom pripomína katalóg štýlov zariaďovania v priereze 20. storočia, už menej.

Riešenie: Určite si váš šýl

Ak chcete robiť interiérový dizajn v štýle profíkov,  musíte byt vnímať ako jeden celok a podľa toho postupovať. V prípade, že nezariaďujete holobyt, je potrebné začať od podlahy. Doslova. Uvedomte si, v akom štýle máte parkety, v akom dlažbu. Ak sa v byte nachádza funkčná kuchyňa, zvážte štýly, ktoré by ju dobre doplnili. Zamyslite sa nad tým, či budete meniť náter stien. Ťažko docielite celkovú jednotu, keď v jednej miestnosti svieti tropická oranžová a dominujú doplnky z exotického dreva, ďalšia izba je opantaná ťažkou fialovou s krištáľovými lustrami a v kúpeľni sa blyštia červené dlaždice v ultramodernom prevedení. Či už začínate výberom podláh a sanity, alebo dozariaďujete predpripravený interiér, urobte si jasnú predstavu o štýle, ktorý sa vám nielen páči, no bude pre vás i funkčný. Následne venujte dostatok času hľadaniu inšpirácie v tomto štýle, výberu materiálov, tvarov a dvoch až troch hlavných farieb, do ktorých budete interiér ladiť. Až potom môžete postúpiť k samotnému procesu zariaďovania

Chyba: Neberiete funkčnosť ako základný atribút

Tak ste si vybrali svoj štýl. Vizuálne krásne, ako z katalógu. Keď však ako mamička troch detí pätnásťkrát denne leštíte sklenený stôl v kuchyni či obliepate ostré hrany dizajnového stolíka v obývačke, riadne si zanadávate. Otvorený čistý priestor s minimom nábytku? Žiadne ťažké veľké skrine, nech vládne minimalizmus! Preklínate ho v momente, keď zistíte, že sto kusov oblečenia sa na otvorený stojan s dvadsiatimi vešiakmi asi nezmestí. Oba tieto prípady spája jedna chyba – funkčnosť bytu bola zatienená estetickou stránkou. Darmo je mať dokonale trendový byt, keď bežný život v ňom hraničí s utrpením.

Riešenie: Spíšte si, na čo vám byt slúži

Znie to hlúpo, veď je to predsa jasné – na bývanie. Predstava “bývania” sa však u každého z nás líši. Určite si, čo v byte jednoznačne potrebujete. Milujete pečenie? Potrebujete veľkú kuchyňu. Veľa čítate? Potrebujete obrovskú knižnicu. Máte malé deti? Potrebujete bezpečný priestor na hranie. Chováte zvieratko? I to potrebuje svoje miestečko. Každý z nás má na svoj životný priestor iné nároky. Zvážte ich a urobte si zoznam, čo vo vašom byte na základe nich nesmie chýbať. Ak zistíte, že veľká otvorená kuchyňa bude dominantou bytu, navrhite najprv tú a ostatné prispôsobte jej štýlu. Ak nájdete riešenie uloženia kníh vo veľkej knižnici v obývačke, urobte z nej ohnisko, interiérový dizajn obývačky dotvorte v podpornom štýle a pokračujte tak do ďalších častí bytu. Uvedomenie si atribútu funkčnosti veľakrát uľahčí celý proces zariaďovania.

Chyba: Nakupujete impulzívne, prípadne na základe výhodnej ceny a prepĺňate priestor

Tento bod veľmi úzko súvisí s dvoma predošlými. Ak sa do nákupu nábytku či doplnkov vrháte bez predošlého plánovania, je jasné, že jednotný štýl s veľkou mierou funkčnosti nikdy nedosiahnete. Určite to poznáte, pri prechádzaní nákupným domom s nábytkom premýšľate nad tým, že v kuchyni sa vám kopia utierky a prestierania. Zasekávajú sa vám zásuvky, lezie vám to na nervy, keď v tom: “Táto skrinka je perfektná!”.  Viete si to celé dokonale predstaviť, a tak bezmyšlienkovite zapisujete číslo produktu a rátate, koľko ušetríte v skvelej zľave. Po príchode domov zistíte, že farba vašej podlahy je trocha bledšia, než ste si v obchode predstavili a parapet trocha nižšie, než ste si pamätali. Zbytok večera strávite pobehovaním po byte a hľadaním nejakého kúsočku, kam sa skrinka “uprace”. Lebo veď… tie prestierania a utierky je treba niekam odložiť a navyše, cena bola ozaj výhodná. Takýchto skriniek máte nakoniec v byte dvanásť, pričom by na začiatku zariaďovania stačilo viac premyslieť možnosti úložných priestorov.

Riešenie: plánujte, dvakrát merajte a niekedy radšej ani nestrihajte

Ak raz naplánujete úlohu jednotlivých miestností a určíte, ktorá bude slúžiť na úschovu odevov, ktorá na odloženie dokumentov, kde budete skladovať žehliacu dosku a kde čistiace prostriedky, vyhnete sa potrebe riešiť úložný priestor v priebehu času dokupovaním ďalších a ďalších kusov nábytku. Keď si uvedomíte vaše potreby pre funkčné bývanie, pristúpte k rozdeleniu jednotlivých miestností podľa účelu. Následne dolaďte k ich funkcii či hlavnému prvku štýl ostatného zariadenia a navrhnite počet kusov nábytku tak, aby priestor stále zostal čo najviac vzdušný a otvorený. Prázdna miestnosť sa vždy dá doladiť obrazom, kobercom, či vankúšmi na gauči. Preplnená… potrebuje jednoducho iba vyprázdniť. Keď už si vyberiete esenciálne kúsky, venujte dostatok času premeraniu miestnosti, zakresleniu a zváženiu, či miestnosť získa na estetickosti i funkčnosti. Ak ste o oboch atribútoch presvedčený, pusťte sa do nakupovania. Vyberajte nadčasové kúsky tak, aby sa vám priskoro neopozerali, prípadne, aby ich potenciálne nahradenie neroztrieštilo zvolený charakter miestnosti. Pri dodatočnom nákupe jedného kusu nábytku vždy poriadne zvážte, či naňho máte doma dostatok miesta a či korešponduje s ostatným vybavením miestnosti. Skutočne, niekedy je lepšie nechať skrinku skrinkou, doma si v pokoji priestor premerať a riešenie premyslieť. Veľakrát zistíte, že daný kúsok vlastne ani nepotrebujete a že by ste mali skôr pretriediť prestierania a utierky, než kupovať nový kus nábytku, z ktorého budete musieť utierať prach ďalších desať rokov.

Chyba: Nerešpektujete vzťah farba – materiál

V dnešnej dobe sa fantázii vo výbere farieb a materiálov v interiéri nekladú. Drevo, ako stále obľúbený nadčasový pomocník, vo svojich rôznych variáciách skvele evokuje teplo domova, zároveň sa však pri použití s chladnejšími materiálmi typu kov, sklo či kameň skvele dopĺňa. Podobne je pomerne ľahko kombinovateľné so širokým spektrom farieb. Je však potrebné vedieť, že hoci ste milovníkom marhuľovej a tá buková skrinka je veľmi praktická, ich kombináciou docielite neveľmi príťažlivý výsledok. Nakúpili ste nábytok s prvkami kovu, šedý gauč, cez ktorý ste prehodili veľkú merino deku, koberček s jemným bielym vlasom a kopu sviečok – tak prečo váš domov stále nepôsobí dokonale škandinávsky? Asi preto, že stene v obývačke dominuje svietivo zelená. Keď si na kuchynskú linku zvolíte pracovnú dosku z mramoru, skrinky asi nebudú môcť byť v bordovom venge prevedení.

Riešenie: 60-30-10, skúšanie a prirovnávanie

Všimli ste si, ako celý čas hovoríme o harmónii, súlade a zladení nielen prvkov v miestnosti, ale i miestností spolu? Rovnako je to s farbami a materiálmi. Podľa pravidla 60-30-10 si vyberte tri farby, prípadne dva odtiene jednej a tretiu, výraznejšiu, na rozbitie stereotypu. Podľa tých potom zariaďujte celý byt. Nebojte sa nudy, existuje predsa toľko rozličných odtieňov, ladiacich vzorov i materiálov, že v každej miestnosti môžete za pomoci použitia tých istých farieb a materiálov navodiť úplne iný pocit. Máte výrazné staré drevené parkety? Kombinujte s bielou, čiernou, pleteninou a rastlinami. Biela dlažba? Voľte sivú, zlaté doplnky, prútené detaily a matný tmavý kov. Ak už máte nejaký prvok vopred daný, doľaďujte k nemu. Používajte vzorky farieb i materiálov a skúšajte si dané kombinácie na malom priestore. Hlavné kúsky sa snažte vždy vyberať naživo – fotografie a displeje totiž ešte stále farby i materiály výrazne skresľujú. Myslite i na funkciu farieb – nie nadarmo sa skúma ich vplyv na náladu či rozpoloženie človeka. Do spálne neumiestňujte teplé farby, do jedálne sa nehodí modrá ani použitie kontrastných farieb. V dnešnej dobe už viete nájsť mnoho inšpirácie na farebné kombinácie či celé vzorce použitia farieb a materiálov v interiéri. Nebojte sa trochu kopírovať, ak si nie ste istý svojou vlastnou intuíciou. 

Chyba: “Maličkostiam” neprikladáte význam

Osvetlenie, usporiadanie vecí, vlastný rukopis či poriadok. To všetko vie urobiť veľa. Dokonale zariadený interiér dodržujúci všetky pravidlá ladenia s použitím vhodnej kombinácie farieb a materiálov stále bude pôsobiť akosi “neútulne”, kým bude zdroj prirodzeného svetla zatemnený ťažkými záclonami a umelé svetlo bude produkované žiarivkou v centrálnej časti miestnosti. Vašej obývačke bude stále čosi uberať na kráse, ak koberec umiestnite presne do stredu, či gauč “natlačíte” príliš blízko ku konferenčnému stolu. Prečo originály svetových dizajnérov vyzerajú v interiéri omnoho lepšie ako vaše “takmer nerozoznateľné” imitácie? A v neposlednom rade – farba pracovnej dosky kuchynskej linky môže dokonale ladiť so skrinkami, no ak na nej bude kopa neumytého riadu a množstvo fľakov, výsledný dojem z bytu nevylepší. To všetko sú malé chyby, ktoré však v konečnom dôsleku robia veľký dojem. Zlý dojem.

Riešenie: Nájdite, čo vám prekáža alebo chýba

Keď už je byt kompletne vybavený, nebojte sa v ňom poprechádzať. Cítite sa dobre? Neprekáža vám niečo? Máte už svoj obľúbený kútik? Je sa vám za stolom dobre a večer v spálni rýchlo zaspávate? Tieto otázky je dôležité samému sebe zodpovedať. Len tak sa dozviete, či ste v byte skutočne spokojný. V prípade, že niečo “nie je, ako má byť”, začnite sa zameriavať na menšie veci. V každej z miestností by malo byť viacero zdrojov osvetlenia na navodenie rozličných typov atmosfér, pričom by ste nemali brániť priechodu prirodzeného svetla. Napodobeniny nepatria ani do šatníka, ani do interiéru. Ak si nejaký kúsok nemôžete dovoliť, zvoľte radšej niečo iné v primeranej cenovej relácii. Dnes je ponuka skutočne široká a mnoho trendy kúskov s dobrou kvalitou sa dá zohnať “za babku”. Konferenčný stolík odsuňte aspoň 30 cm od gauča, obrazy umiestňujte ideálne do výšky očí a nábytok, umiestnite na koberec tak, aby na ňom stál všetkými štyrmi nohami. Sú to detaily. A na nich záleží. Byt by mal tiež pôsobiť dostatočne živo – bez ohľadu na vaše pestovateľské schopnosti- skúste si zadovážiť aspoň zopár živých rastlín s nenáročnou starostlivosťou. Nikdy však do interiéru neumiestňujte umelé kvety! Ak už chcete siahnuť po dekorácií s nulovou potrebou starostlivosti, voľte sušené kvety, drevené halúzky či poľné trávy, nikdy nie gýčové napodobeniny skutočných kvetov. Máte v byte niečo, čo hovorí o tom, že je skutočne váš? Zaveste na stenu rámik s rodinnou fotografiou, vyrobte si vlastný obraz z vylisovaných listov, nad posteľ umiestnite ručne pletené makramé. Netreba to preháňať, no dodajte bytu aspoň kúsok z vás. Je to predsa vaše miesto na život. Napokon je tu posledná vec – i tomu najkrajšie, najmodernejšie či najútulnejšie zariadenému bytu nepristane vrstva prachu na nábytku, kopa špinavej bielizne v prostriedku obývačky či hŕba špinavých riadov v kuchyni. Na upratanom mieste do hlavy prúdi viac nápadov a pozitívnej energie, je to overené, tak na to nezabúdajte!